יום שבת, 19 בנובמבר 2011

"מתחיל" צריך את המורה הכי טוב.

מסכימים עם המשפט הזה?
אני חושבת שכל אדם שמתחיל ללמוד משהו, בכל נושא, סקי, בודהיזם, מתמטיקה, לרקוד, פיזיקה, צריך את המורה הכי טוב. אם זה לא המורה הכי טוב, כל הלימוד של הנושא יקרטע ולא יגיע לנקודה שלו. אחרי שאדם מפתח מיומנות בנושא, המורה לא חייב להיות מישהו שמלמד טוב בהכרח אבל כן מישהו שאפשר ללמוד ממנו. אם אני רוצה ללמוד סקי, ואני לא יודעת סקי, אשמח ללמוד אצל מורה שיודע ללמד, ולא בהכרח אלוף אולימפי בסקי. מורה שמבין את נקודת המבט של מישהו שמעולם לא עלה על מגלשיים, שמעולם לא תרגל את שיווי המשקל שלו תחת מצע של שלג. אחרי שאגיע למיומנות גבוהה,  אוכל ללמוד גם מהאלוף האולימפי, מלהסתכל עליו, מללמוד את הדקויות שהופכות אותו לגולש הטוב מכולם.

עם ילדים ותינוקות, אותו דבר. כשתינוק נולד, לא רלוונטי ללימוד שלו אם השידה שלו נקנתה ב5000 ש"ח או הושאלה מחברה אחרי הילד השלישי. לא משנה להתפתחותו אם העגלה שלו יודעת להטות את השורש .ב.ג.ב לביגבו או בגבו. הוא צריך את אמא שלו וזהו. לכן רצוי שאמא שלו תהיה מודעת לחשיבות תפקידה. כל מה שתינוק בן יומו צריך זה את אמא.
הורים מוכנים לכל העבודה ה"שחורה" של ההורות: להחליף חיתולים, לקום בלילה, להאכיל, שוב להחליף חיתולים, לנסוע לרופא, אבל כשזה מגיע לחלק הכי משמעותי, ללמד את הילד, הם מעבירים את המושכות למישהו אחר, גננת, מורה, מטפלת. למה? הורים בעיני, הם המורים הכי טובים שיכולים להיות לתינוק ופעוט. אף אחד לא מכיר את הילד שלכם כמוכם, למה להפקיד את הלימוד שלו בידיים של מישהו אחר? מישהו שלא יכול וגם לא תמיד מעניין אותו ללמד את הילד כמו שהייתם רוצים. הורים, בעצם אימהות, הן המורות הכי טובות שיכולות להיות לתינוק או פעוט. עד לפני 200 שנה בכלל לא היו אנשי מקצוע, לא רופאים ולא פסיכולוגים ולא מומחי התפתחות, האימהות הביאו אותנו עד הלום.
 אחרי שהבסיס יהיה מעולה חזק ויציב בזכות ההשקעה שלכן, אז תעבירו אותו לידיים אחרות. אין טעם לעשות את זה לפני שהילד מגיע לשלב בו הוא באמת יכול ללמוד ממורה "מקצועי" יותר. אם נעשה את מוקדם מידי נוכל למצוא עצמנו במצש של לרדוף אחרי הזנב, מאיש מקצוע אחד לאחר, וכל זאת בגלל שלא עשינו את תפקידינו מההתחלה עד הסוף.

3 תגובות:

 1. הי יפעת, הפעם קצת איבדתי אותך...מה התכוונת לומר - לא לשלוח ילדים למסגרת ? בסדר, אבל עד איזה גיל ? ואם נמצא איש מקצוע שרוצה ויכול ללמד את ילדי כמו שאני מאמינה ? ילדיי נשארים בבית עד גיל שנה. הגדולה (בת 4.5) נמצאת עכשיו בגן אנתרופוסופי והקטן (בן 2) במשפחתון. אני בטוחה שהשילוב במסגרת תרם לילדיי מבחינת התפתחותית, מוטורית, קוגנטיבית וחברתית. יש לי המון סבלנות ורצון אבל לא הכל ניתן לספק לילד לבד בבית (כבר לא מדברת על הצורך בעבודה ומשכורת , נניח שאנחנו ממשפחת רוטשילד...). אגב לבתי מספר חברות שהגיעו למסגרת רק בגיל 3 גן ט.ט. חובה - לא מצאתי הבדלים או יתרון לבנות ההן לעומת בתי.

  השבמחק
 2. הי הדר,
  התכוונתי למספר מישורים. תינוקות כמובן צריכים להיות עם אמא או מטפל אחד המקדיש לו את כל תשומת הלב עד גיל שנה. עד גיל שנה אפשר ללמד תינוק המווון באחד על אחד. המוח גדל ככל שמלמדים אותו, ובשנה הראשונה זה קריטי. גן אנתרופוסופי? כיף לך שיש לך האפשרות. לא מצאת הבדלים אולי כי לא היה הבדל בין ההשקעה של האימהות המסוימות עליהן את מדברת לבין ההשקעה של המסגרת. הכוונה שלי, שהורה שרוצה ללמד את הילד שלו, וללמד הרבה, יכול. רק הוא יכול להשקיע את הזמן הזה ורק הוא יכול לעשות את זה כי זה הילד שלו.
  המישור השני, כמה חשוב מורה טוב, בכל תחום בחיים. אם אדם באמת רוצה ללמוד משהו, להבין את הנושא לעומקו, הוא צריך מורה מעולה. ככל שאתה יותר מתחיל כך המורה צריך להיות יותר מוכשר.
  זה כמובן נכון לגבי ילדים. אפשר ללמד לדעתי, כל ילד בריא, כל דבר. תלוי במורה. מתי מתחיל להפריע למשל ליקוי הלמידה? כשהילד לא מתאים לדרך בה המערכת מלמדת. זה ממש לא אומר שהוא לא יכול ללמוד, וללמוד מצוין. על לקויות למידה, בפוסט אחר :-)

  השבמחק
 3. הי יפעת. מסכימה לחלוטין בעניין חשיבות המורה המצויין והמוכשר על מנת למקסם את חווית הלמידה ולהפיק ממנה את המירב.
  וכדי להיות ברורה יותר : גם במישור הראשון אני מסכימה איתך ומטפל אחד שמקדיש תשומת לב לילד עד גיל שנה וגם הלאה זה דבר נפלא. הבעיה היא שזה לא תמיד אפשרי (אני עובדת במשמרות ועבדתי הרבה לילות כדי שבתי תשאר בבית) ונדמה לי לפעמים שריבוי הכתבות שמתפרסמות לאחרונה בנושא רק מגביר את יסורי המצפון של ההורים שלא עומדים בכך מכל מני סיבות (אגב, לשמחתי אני גרה במקום בו הגן האנתרופוסופי אומנם אינו אנתרופוסופי לגמרי ומרשה לעצמו לעגל פינות לעיתים, אבל המחיר אינו כ"כ גבוה כך שניתן לעמוד בו) . בכל מקרה - שיהיה שבוע טוב.

  השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...